Главная Украина РФ погодилася відновити інспекції суден «зернової ініціативи», що прямують до Одеси та «Чорноморська», — заступник глави Мінвідновлення
Украина - 20.05.2023

РФ погодилася відновити інспекції суден «зернової ініціативи», що прямують до Одеси та «Чорноморська», — заступник глави Мінвідновлення

інспекції суден "зернової ініціативи", що прямують до Одеси та "Чорноморська", — заступник глави Мінвідновлення />

Зупинення з 7 травня інспекцій на проходження в українські порти суден у рамках "зернової ініціативи" сталося через позицію російської делегації у Спільному координаційному центрі (СКЦ); після заяв про продовження роботи "ініціативи" РФ погодилася відновити вхідні інспекції лише у два порти з трьох, повідомив заступник міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Юрій Васьков.

"Станом на ранок 19 травня стало відомо, що Росія погодилася відновити інспекції вхідного флоту до портів "Одеса" та "Чорноморськ", але відмовилася інспектувати судна, що прямують на порт "Південний", — сказав він у бліцінтерв'ю агентству "Інтерфакс-Україна".

Васьков уточнив, що 62 судна стоять у черзі, чекаючи на інспектування, і деякі з них — уже кілька місяців.

Він підтвердив, що після того, як 17 травня судно DSM Capella під прапором Барбадосу з 30 тис. тонн кукурудзи вирушило з порту "Чорноморськ" до Туреччини, жодного іншого судна учасника ініціативи в українських портах поки що немає.

"І це результат деструктивної політики Росії, мета якої — обмеження роботи ініціативи", — наголосив заступник міністра.

За його словами, дії Росії в СКЦ призводять до значного подорожчання логістики та підвищення цін на її складові: страхування, фрахт тощо.

"Тому ми й бачимо сьогодні в черзі на заходження лише 62 судна. Тому що з певного моменту справді зупинився фрахт додаткових суден, тому що не було зрозуміло, що буде. Ринку завжди потрібна прогнозованість", — зазначив Васьков.

Він нагадав, що за нормального функціонування "зернової ініціативи" Україна готова експортувати з трьох портів 6 млн тонн аграрної продукції на місяць, проте з листопада Росія знаходить нові приводи, щоб обмежити експорт і призупинити "зернову ініціативу", внаслідок чого від початку травня до 17 травня було експортовано менш як 1 млн тонн, а у квітні — 2,7 млн тонн.

Як підтвердив заступник міністра, у квітні представники РФ у СКЦ викреслювали судна, представлені за планами українських портових операторів, і пропонували свій перелік суден.

"Ми, безумовно, на це не погодилися. Після цього теж була зупинка на кілька днів. У результаті ООН і Туреччина запропонували перейти до принципу "живої черги" — подавати на інспекцію судна, які фізично прийшли раніше. І ми з цим погодилися, хоча це й не відповідає планам наших портових операторів. Але ми погодилися, бо зрештою це краще, ніж якщо ініціатива взагалі не працюватиме, і це теж прозоро", — описав розвиток подій представник України.

Він додав, що так робота тривала близько тижня, але потім РФ в односторонньому порядку зупинила інспекцію суден, які прямували до порту "Південний", а пізніше — і до інших портів.

За його словами, як очікується, першими інспекцію на вхід мають пройти "найстаріші" судна, які найдовше очікували в черзі. В разі її проходження сьогодні такі судна вже післязавтра можуть бути в Україні в порту.

"Як тепер буде, ми побачимо. Поки що, як я говорив, ініціатива не запрацювала. Поки що немає проведеної інспекції на вхід", — сказав Васьков.

Згідно з даними СКЦ на вечір 18 травня, усередині "зернового коридору" залишалися тільки два судна, які очікують інспекції на вихід. Загалом інспекцію на вхід за час дії "зернової ініціативи" від початку серпня 2022 року пройшли 917 суден, тоді як на вихід — 950 (різниця пояснюється тим, що частина суден стояли з агропродукцією в портах від початку війни).

Зокрема, у травні на вхід було проінспектовано лише 11 суден порівняно з 54 у квітні та 89 у березні. Рекордних темпів інспекції на вхід було досягнуто у вересні та жовтні — відповідно 186 і 136 суден.

Щодо інспекцій на вихід, то з початку травня їх було здійснено 53 порівняно з 65 у квітні та 85 у березні. Рекордні темпи інспекції на вихід було зафіксовано в жовтні — 194, тоді як у вересні та листопаді-грудні минулого року їх було від 125 до 105.

У результаті експорт у травні, за даними СКЦ, знизився до 1,07 млн тонн з 2,79 млн тонн у квітні та 3,93 млн тонн у березні. Рекордний рівень було зафіксовано в жовтні — 4,24 млн тонн, а сумарно він становив 30,28 млн тонн.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Может Заинтересовать

«Укрнафта» збільшила запаси на 3 млн тонн нафти та 0,6 млрд куб. м газу

ПАТ "Укрнафта" збільшило запаси та ресурси більше ніж на 3 млн тонн нафти та 0,6…